Oplemenjivanje dunavskih tvrđava (2020-2022)

Magnolije za Golubačku tvrđavu

Golubačka tvrđava

Golubačka tvrđava

Akcija Rotary Kluba Beograd Dedinje, sađenje drveća Magnolija, održana je 7. novembra 2020. u Golubačkoj tvrđavi kao simbol dobre volje i prijateljstva. Zasađeno je jedanaest Magnolija koje će krasiti park Golubačke tvrđave, istorijsko kulturnu baštinu Republike Srbije. U sklopu akcije, domaćini, Golubačka tvrđava organizovala je članovima Rotary Kluba Beograd Dedinje obilazak čuvara Đerdaposkog tesnaca i upoznavanje sa istorijatom Golubačke tvrđava.

Golubačka tvrđava podignuta je na samom ulazu u Đerdapsku klisuru, na mestu gde Dunav najširi u svom toku prelazi u tesnac Karpatskih plananina. U pisanim izvorima tvrđava se prvi put pominje 1335 godine, ali je osnovana svakako pre i nema bližih podataka o tome koje i kada tačno izgradio Srbi ili Ugari. Tvrđavom su vladali Ugari, Turci i Srbi. Istorijske vojskovođe ugarski kralj Ludovik, Bajazit I, ugarski kralj Žigmund Luksemburški, Despot Stefan Lazarević, vojvoda Jeremija, poljski vitez Zaviša Crni, Muhamed II, ugarski kralj Matija Korvin, car Leopold opsedali su Golubačku tvrđavu.

Golubačku tvrđavu krase 9 kula i članovi Rotary Dedinje su imali priliku da ih obiđu i upoznaju se detaljno sa istorijskim činjenicama vezanim za ovo velelepnu srednjovekovnu građevinu na obali Dunava u organizaciji domaćina. U Paviljonu tvrđave u trenutku posete Rotary kluba Beograd Dedinje bila je izložba posvećena najstarijem sačuvanom srpskom ilustrovanom ćiliričnom rukopisu, Miroslavljevo jevanđelje, koje datira jos iz osamdasetih godina XII veka. Domaćini Golubačka tvrđava održali su predavanje i o ovom srpskom istorijskom dragulju koji je pisan na pergamentu na 181 listu u kožnom povezu.

Humski vladar Miroslav, brat velikog župana Stefana Nemanje je poručio izradu ovog jevanđelja od dijak Gligorije. Original Miroslavljevog Jevanđelja danas se nalazi u Narodnom muzeju u Beogradu, sem jednog lista 166 stranice, koji se čuva u Nacionalnoj biblioteci Rusije u Sankt Persburgu. Zahvaljujemo se Golubačkoj tvrđava koja je ugostila Rotary Klub Beograd Dedinje i nadam se je ovo početak jedne uspešne saradnje.

Akciju sađenja Magnolija u Golubačkoj tvrđavi Rotary Klubu Beograd Dedinje pomogli su kompanije rasadnik Topalović iz Lipolista kao i kurirska kompanija BEX Srbija.

Rotarijanci sade drveće u ime kolegijalnosti, prijateljstva, društveno korisnog rada, i doprinosu zelenijem svetu.

Prolećna tradicija – sadnja drveća na dunavskim tvrđavama

Ramska tvrđava

Ramska tvrđava

U proleće, 2021. godine, članovi Rotari Kluba Beograd Dedinje sadili su jorgovane pored tvrđave Ram na Dunavu. Prvi prolećni vikend je najbolje vreme za sadnju 200 sadnica na ovom istorijskom mestu koje se nalazi na oko 90km od Beograda, na obali Dunava. Kao i sve tvrđave u Srbiji, i ova je puna neverovatnih epskih priča i događaja tokom boravka različitih civilizacija i osvajača na našim prostorima – rimske, turske i austrougarske imperije.

Zajedno sa Rotari klubom Beograd Stari grad i Rotari klubom E-klubom ugostila nas je lokalna zajednica. Potpredsednik opštine Veliko Gradište, gospodin Slađan Marković, organizovao je za nas doček kao i obilazak čitavog lokaliteta. Prezadovoljni su što smo, nakon prošlogodišnje sadnje magnolije na Golubačkoj tvrđavi, došli da Ramsku tvrđavu učinimo još lepšom. Time smo i mi postali mali deo naše velike istorije. Nakon što smo zajedno posadili drveće, otišli ​​smo u organizovani obilazak tvrđave i muzeja i saznali mnogo sjajnih priča koje nam je pružio lokalni turistički vodič Ilija.

 

Tekst sastavio: Igor Mijatović
Preuzeto sa sajta Rotari Kluba Beograd Dedinje
Članovi Kluba koji su učestvovali u aktivnosti: Igor Mijatović, Nikola Krstić, Nikola Stojadinović, Dragoslav Andrić